Noctis Eternum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mage

3 posters

Go down

Mage  Empty Mage

Post  EmBeR Tue Aug 31, 2010 6:50 pm

Salutare fani ai clasei MAGE !! Ma numesc Bogdan prietenii imi spun EmBeR si am si eu un mage care se intituleaza Noctis.

Bai incepem cam asa, Specul de arcane face o gramada de DMG , are multe cooldowns , si ne aduce noua Mage-ilor cele mai mari crituri din joc ...dar cadeodata e cazul sa ARZI CEVA Twisted Evil .Datorita recentei resuscitari al specului de FIRE , Am decis sa explic tuturor celor curiosi cum trebuia luata aruncarea flacarilor care fac Piu Piu .
[ Smile glumesc Smile ]

Chiar daca acum probezi specul FIRE prima data sau acum te reintorci la el sau chiar daca esti fan vechi al specului de FIRE sper sa va ajut cu acest ghid si sa reusiti sa va folositi de acest spec clasic zic eu.

NOTA ! Aici vorbim despre specul ce se bazeaza pe Fireball ca main spell desi sunt specuri pe internet care se joaca identic doar ca main spell e Frostfire.

Fire

* Powerful AoE
* Highest mobile dps of any mage spec
* Slow ramp-up and target switching
* Limited mana regen
* Different gear options (higher crit value, high hit cap, different trinket choices)

Un mage bun refacea specul inainte de orice raid in functie de boss dar de la 3.3.3 pana la zi orice Fire Mage are acelasi spec deoarece diferenta de puncte la talente nu modifica dps ci , doar eventuale detalii ce nu merita mentionate.

Deci , ne punem pe treaba !

Guide-ul consta in :

1. Spec si Glyphs
2. Gear
3. Rotatii
4. Cooldowns si AoE

Talent Spec si Glyphs

Spec Standard de Fire :

http://www.wowhead.com/talent#of0wcz0cZ0EcbRhIhVubhct

Foarte Importante sunt :

Torment Of The Weak

Mage  Ability_Mage_TormentOfTheWeak

si

Flame Throwing

Mage  Spell_Fire_Flare

Imi pare rau ca nam gasit iconuri la fel de mari [ Tee Hee ]

Revenim :

Glyphs

* Fireball
* Living Bomb
* Molten Armor

Sunt cele , deci repet CELE mai bune , nici un alt glyph nici macar nu se apropie de astea 3.


Gear

Spre deosebire de frost si arcane specul de fire este mai echilibrat si nu tinzi sa bagi tot ce poti sa iti maresti un singur Stat : Exemplu : Haste . O alternanta de spell power, crit, si haste in timp ce esti hit capped este scopul tau suprem ca fire mage. Detalii pentru fiecare stat:

Spell Power - Paine si Cutitul . Pana cand atingi un level MARE de gear , va fii cel mai important stat cu ajutorul caruia vei scoate dps . Marea parte din gear din wow vine automat cu un adaos de spell power -- DAR , socketele ocupa o mare parte din intregul item deci mare grija la ele.

Hit (26.2 = 1%) - Nu am sa mint , specul fire are un hit cap brutal. O sa ai nevoie de 446 hit rating (17%). Daca ai un boomkin sau shadow priest in raid, o sa ai nevoie doar de 367 (14%). Hit rating-ul este de 2 sau 3 ori mai important ca spell power pana devii hit capped, deci incercati sa ajungeti hit capped fara mari sacrificii la gear.

Critical Strike (~46 = 1%) - Un stat foarte important dupa spell power, datorita posibilitatii specului cand vine vorba de crit, 254% si depinde de crituri ca sa poti sa prinzi FOARTE des buful de Hot Streak Mage  Ability_mage_hotstreak.Daca ai trecut fire de pe arcane e timpul sa scoti gearul cu crit de la naftalina. Tot timpul sa tii minte ca ai nevoie sa iti maresti critul, dar nu indraznii sa ignori [ ce urmeaza ] Very Happy

Haste rating (32.7 = 1%) - Haste iti permite sa arunci multe fireballs , care in schimb iti da mai multe sanse sa prinzi proc Hot Streak si sa arunci cu pyroblast. Este mai interesant in momentul in care ai T10 bonusul de doua bucati, care iti da Mai Mult Haste dupa fiecare pyroblast castat. Cu anumite cooldownuri date si cu acest buff plus putin noroc strecori si 3 fireball in acele 5 secunde . Ca de obicei popularul addon Quartz o sa te ajute sa vezi ce si cum castezi si te ajuta cu lagu si iti mareste dps-u.

Spirit iti da niste mana regen dar cu Glyphul de Molten Armor , 55% din spiritul tau devine crit (70% daca porti doua bucati T9). Sunt niste iteme care par foarte tentante dtorita faptului ca au mult spirit, dar eu recomant o piesa cu haste si crit decat spirit.

Intellect: Nai treaba cu intelect pe fire, nu pune sockete nu cauta gear pentru intelect.

Daca socketezi tine mine, Runed Cardinals in socketele rosii si Reckless Ametrines sau Potent Ametrines in cele galbene. Socketele albastre daca chiar ai nevoie umplele cu Purified Dreadstones.

* Meta Socketul tau este Chaotic Skyflare Diamond. Nici nu te gandii la altceva.



Rotatii recomandate :

Rotation

Pentru fire in mod special , te tii de rotatia asta :

Pyroblast ( daca ai activat hot streak) > Refresh Living Bomb > Refresh Scorch > Fireball Spam

Nu am tinut cont 100% de categoriile mentionate mai sus dar sunt toate aici inca putin si ai terminat Smile


Chestii avansate :

Ignite Munching : In traducere suna stupid dar va explic ce este , practic datorita lagului odata la o perioada de timp daca tu folosesti rotatia chiar daca serverul lagheaza ai sansa ca doua speluri castate sa iti dea crit in acelasi timp gen , castesti fireball si scorch si din cauza lagului in loc sa dea crit fireball intai si apoi scorch crituiesc amandoua odata e foarte folositor acest mic Bug daca imi e permis sa zic si merita sa fiti atenti la PROC sa puteti casta Pyroblastul instant.

Instant Pyro inainte de Living Bomb : Toata lumea are tendinta sa dea refresh la living bomb inainte de a casta Pyro, MARE GRESEALA , nu va simtiti prost daca faceati prostia asta deoarece e un topic foarte discutat si clarificat cu dovezi concludente de curand respectiv 2-3 saptamani.Concluzie ? Instant pyro apoi refresh Living Bomb.

Cooldowns

Mage in general au o gramada de cooldowns , eu le enumerez putin ca sa stiti sigur ce folositi

Combustion: Clipele tale de glorie un cooldown care merita dat de fiecare data cand poti, sunt cateva clipe de glorie alte tale, fa cumva sa CONTEZE Very Happy.

Ice Block: O sa apuci sa il folosesti de maxim 2 ori per boss dar ai grija sa il folosesti cand simti ca bossu te dovedeste si macar scazi presiunea in artere la healer. Rolling Eyes

Blink – Cel mai tare lucru de de la maimuta la pentium 4 si painea feliata este Blinkul pastreaza-l pentru cand e neaparat nevoie si ai grija sa nu il consumi aiurea ca cine stie ce se mai trezeste bossu sa faca.

Mirror Image: Scapi de thread dai si dmg cu clonele si mai derutezi si bossul ! Ce mai vrei ? Very Happy Cand ai 4 bucati T10 este neaparat sa incluzi Mirror Image in cooldowns pentru MaX DpS.

Evocation: Avand in vedere ca ai mana regen limitat ca Fire Mage orice pic de mana e bine venita ca ceva gratis de la un om pe strada, tine minte in schimb ca fiecare secunda de EvO este o secunda in care nu castezi Fireball.


Maxim AoE : Nu prea dau AoE ma enervez fur agro MULT prea repede dar incearca asa , Living Bomb pe fiecare target apoi Flamestrike pe cururile lor.


Sper ca am fost de ajutor si sa va vedeti macar cam asa : Twisted Evil

Mage  Shadow_fire_demon




EmBeR
EmBeR
Council

Posts : 46
Points : 104
Join date : 2010-08-27

Back to top Go down

Mage  Empty Re: Mage

Post  Frostbull Wed Sep 01, 2010 12:47 am

vezi ca-n poza aia e un warlock,nu un mage Smile)
Frostbull
Frostbull

Posts : 16
Points : 22
Join date : 2010-08-29
Age : 35
Location : Pitesti

Back to top Go down

Mage  Empty Re: Mage

Post  Ish Wed Sep 01, 2010 7:56 am

ai pus doar specu de fire:)))...pot sa pun specu de arcane?...oricum de la tine l`am furat:-"
Ish
Ish

Posts : 26
Points : 34
Join date : 2010-08-29
Age : 34

Back to top Go down

Mage  Empty Re: Mage

Post  EmBeR Wed Sep 01, 2010 11:23 am

Nu e un warlock pentru ca nu e din wow Razz si nush cu specu de arcane nu prea am ce discuta despre el in plus in ultima vreme doar cel de fire a fost prioritar pentru mine si cele mai multe detalii despre el stiu.

Daca consideri Ish ca poti face un guide bun pentru Arcane esti invitatul meu Cool
EmBeR
EmBeR
Council

Posts : 46
Points : 104
Join date : 2010-08-27

Back to top Go down

Mage  Empty Re: Mage

Post  Ish Wed Sep 01, 2010 5:03 pm

Ok...deci am fost incredintat sa va ofer un spec bun de mage pe [b]ARCANE....dupa cum probabil stiti magii pe arcane dau un damage foarte mare si nu necesita decat o simpla rotatie....ati putea spune ca specu asta este facut ca sa va introduca in lumea mage-lilor..(eu unu sunt nou cu mage...dar incet incet invat..nu ne nastem invatati:))) )

http://www.wowarmory.com/talent-calc.xml?c=Mage

Acesta este specu folosit de mine pe
ARCANE.
Rotatia folosita de mine este:
->Arcane Blast x3
->Arcane Missiles
->Arcane Barrage

Glyphuri ar fi:Major:Arcane Blast,Arcane Power,Arcane Missiles

So...sper sa fi facut o treaba cat de cat buna aici ...si sa va ajute pe viitor
P.S:nu avem alt site inafara de wowarmory sa folosesc...wowhead nu mergea:D
Ish
Ish

Posts : 26
Points : 34
Join date : 2010-08-29
Age : 34

Back to top Go down

Mage  Empty Re: Mage

Post  EmBeR Wed Sep 01, 2010 8:48 pm

Fiind putin mai experimentat ca Ish mai vreau sa mai spun o chestie relativ minora desi Foarte Importanta....


Arcane Blast x3 sau x4 daca te tine mana [ recomand proba training dummy ]
Arcane Missles [ daca primesti procul de Missle Barrage ]

Daca NU doar atunci si NUMAI atunci spargi cele 4 stackuri de Arcane Blast ca sa nu te rupa mana spargi stckurile cu un Arcane Barrage Smile Tee Hee

BBye for Now :*

Later Edit : Scz de greseli dar nu sunt acasa si ma depaseste tastatura asta Very Happy
EmBeR
EmBeR
Council

Posts : 46
Points : 104
Join date : 2010-08-27

Back to top Go down

Mage  Empty Re: Mage

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum