Noctis Eternum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Warrior

Go down

Warrior Empty Tanking 101

Post  Damian Sun Sep 05, 2010 8:36 pm

Incepem cu specul , nu o sa stau sa va zic ce face fiecare talent in parte ca stiti si voi sa cititi: http://www.wowhead.com/talent#LVZ0xx0xZi0trx0didI0sGo ,mentionez ca acesta este specul care EU il folosesc la fel mentionez ca este doar pe post de schelet voi puteti sa il modificati dupa placere.
Sa tankezi cu warriorul nu este greu dar trebuie sa tineti minte cateva chestii:
- Nu se face pull cu taunt.
De obicei cand luati in mob DPS-ul nu are rabdare sa faceti aggro si de multe ori dau in acel mob inaintea voastra ceea ce rezulta in pierderea mobului iar daca faceti taunt pull acum aveti si cd la taunt. Pentru pull folositi mereu heroic throw sau range weapon.
-Nu se foloseste tauntul preventiv.
De exemplu tankezi bossul si vezi ca incepi sa pierzi threat..aici multi tanci sunt tentati sa folosesca taunt pt aggro gain...cititi in plm ce face talentul si mai exact ca nu are efect daca mobul te ataca deja..tauntul se foloseste numai cand deja mobul a luat in target pe altcineva
-Invatati sa folositi toate abilitatiile specifice warriorului
Rend thunder clap cand aveti cd la shield slam si revenge+ shockwave chiar daca tancati un singur mob/boss..cu cat folositi mai multe abilitati cu atat tineti mai bine aggro
-Mocking blow se foloseste numai in situatii de urgenta ( cand tauntul da miss la unii bossi) si imediat dupa terminarea efectului trebuie sa fie urmat de taunt la fel si chalenging shout ..pastrati-l pt grupurile de mobi si doar ca ultima varianta sa le dati un moment de respiro healerilor in caz ca sunt adds pe ei.
Indiferent de ce zic unii, warriorul poate tanka si AoE dar are nevoie de ajutor din partea celorlalti din raid folosind thunder clap si shockwave un tank experimentat poate tine pana la 5 chiar 6 mobi pe el cu conditia ca toata lumea sa isi concentreze DPS-ul numai pe tinta tankului.
Glyphurile care eu personal le folosesc sunt..
Glyph of last stand
Glyph of devastate
Glyph of Shield wall
Sockets incerc sa le mentin diversificate am si doge si parry si stamina + defence over capped undeva 590 def
Incercati sa folositi soft cooldowns ori de cate ori puteti si sa pastrati major cooldowns pt cele mai dificile momente ale luptei.
E bine sa aveti 2 cooldowns majore care sa le folositi pt luptele prelungite, eu personal folosesc shield wall iar apoi trinket+ last stand+ enraged regen intr-un singur macro ca sa ma asigur ca rezist.
Cam atat.. spor la tankat.. pirat
Damian
Damian
Guild Leader
Guild Leader

Posts : 10
Points : 17
Join date : 2010-08-30

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum